piątek, 26 maja 2017

Belgijskie czekolady w Rossmann i czekoladki w muzeum

Chociaż drogerie Rossmann głównie kojarzą nam się z kosmetykami, można kupić  tam również żywność, np. herbaty, bakalie, dietetyczne ciastka oraz czekolady. Najczęściej spotykaną tutaj marką są czekolady Exquisite wyprodukowane w Belgii i innych krajach Unii Europejskiej.



Czekolady: mleczna z orzechami pistacjowymi i karmelizowanymi kawałkami orzechów laskowych; mleczna z solonym nugatem z karmelu i migdałów; z kandyzowaną skórką pomarańczy.

Czekolady: o smaku miętowym i zawartości kakao 55%; gorzka o zawartości kakao 78%.

20 maja w całym kraju była się Noc muzeów. 
Również Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego przygotowało na ten wieczór bogaty program. Otwarto dwie wystawy: "Tradycje browarnicze w Ostrowie" i "Kolekcja kufli Zbigniewa Pilarczyka", a także odbył się koncert. Wystawa przypomniała młodemu pokoleniu, że w Ostrowie od drugiej połowy XVII wieku do 2001 roku produkowano piwo. W latach od 1839 do 1945 roku miejscowym potentatem piwnym był browar niemieckiej rodziny Hirschów. Od ich nazwiska nazwano ostrowskie piwo, a liternictwo ich "loga" z początku XX wieku może kojarzyć się z Coca Colą.



Zwiedzających częstowano specjalnie wyprodukowanymi na tę okoliczność małymi czekoladkami z reklamą dawnego browaru Hirschów i cukierkami krówkami na opakowaniach, których zamieszczono  widok przedwojennego ratusza w Ostrowie Wielkopolskim.

piątek, 19 maja 2017

Stare i nowe opakowania firmy Bałtyk

Przed II wojną światową na terenie Wolnego Miasta Gdańska działały trzy fabryki cukiernicze: „Anglas”, „Baltic” i „Kosma”. W 1951 roku fabryki zostały upaństwowione i weszły w skład Zakładów Przemysłu Cukierniczego „Bałtyk”.
Zakłady produkowały szeroki asortyment czekolad.


Powyżej czekolady z 1960-70, dwie deserowe "Jedyna"; mleczna z orzechami laskowymi "Millenium", z herbami Gdańska, Gdyni, Sopotu i mleczna wczasowa.


Czekolady pełnomleczne ze znakiem jakości i z orzechami arachidowymi z 1975-77.


Dwie czekolady mleczne, mleczna z wiórkami kokosowymi i deserowa z orzechami arachidowymi.


Czekolady Finezja: górne z 1987, dolne z 1994.
Obecnie zakład produkuje tylko czekolady nadziewane, cukierki, galaretki, drażetki.


Powyżej czekolady: nadziewana o smaku rumu Malibu i z nadzieniem galaretki o smaku czarnej porzeczki.


Czekolady: z nadzieniem whisky i advocato.

piątek, 12 maja 2017

Czekolady MOSER ROTH

W 1841 roku w Stuttgarcie, cukiernik Wilhelm Roth założył firmę. W 1896 roku połączyła się ona z konkurencyjnym zakładem, której właścicielem był Eduard Otto Moser. Nazwa firmy Moser - Roth została zarejestrowana w 1902 roku. Na początku XX wieku  była to największa fabryka czekolady w Stuttgarcie. Fabryka została zamknięta z powodów politycznych, dopiero w 1948 roku wznowiono produkcję. Obecnie właścicielem jest August Storck KG. Czekolady Moser - Roth w 2007 roku zostały nagrodzone przez Niemieckie Towarzystwo Rolne.


Czekolady Moser - Roth mają eleganckie tekturowe opakowania, które otwierają się jak koperty. W środku znajduje się 5 małych czekoladek w ładnych sreberkach z logo firmy. Czekolady mają nietypową gramaturę 187,5 g. Powyżej: z kremem mlecznym, z musem wiśnia - chili, z musem pomarańczowym, z gorzkim kremem. 


Czekolady nadziewane: z kremem gruszkowym, z marcepanem, z musem jabłkowo - cynamonowym.


Czekolady pełne o gramaturze 125 g: o zawartości kakao 85%, 70%, z papryczką chili, z karmelem.

Zawartość opakowania: 5 małych czekoladek, odpowiednio z papryczką chili i z musem pomarańczowym.
Nie wszystkie czekolady jadłam. Te z dużą zawartością kakao cechuje wyrazisty smak, mają też zaletę, że nie można ich zjeść dużo. Próbowałam również tę z musem wiśniowym oraz z pomarańczowym, bardzo smaczne. Mus jest jak galaretka, smakuje doskonale. Ma się ochotę, żeby zjeść więcej. To czekolady warte spróbowania.

piątek, 5 maja 2017

Czekolady świata

Dzisiaj chcę napisać o niezwykłych czekoladach produkowanych przez cukiernię Sowa. To rodzinna firma założona w 1946 roku przez Feliksa Sowę i jego żonę Stanisławę. Początkowo była to piekarnia w Bydgoszczy. Zakład przeszedł długą drogę pokonując wiele trudności jak brak surowców, nieprzychylność władzy w powojennej Polsce niesprzyjającej prywatnym przedsiębiorcom. Feliks Sowa podejmuje wezwanie i realizuje swoje marzenia rozwoju firmy. Otwiera cukiernie, sklepy firmowe i produkuje niezwykłe wyroby na bazie rodzinnych receptur. Największym zainteresowaniem cieszą się torty, później także pączki i inne ciasta. Młodsze pokolenie kontynuuje rodzinne tradycje rozszerzając produkcje o następne wyroby.
W 2008 roku firma podejmuje kolejne wezwania, produkcję czekolady własnej marki. To naprawdę niezwykła czekolada, której pilnie strzeżona receptura powstaje w Paryżu.
W swojej kolekcji mam 2 czekolady, które dostałam od mojego brata. To słodki prezent, który swoim smakiem zachwycił mnie i rodzinę. 



Czekolada Świata Kuba - deserowa, o zawartości min. 70% kakao i Czekolada Świata Meksyk o zawartości 66,1%. Przepiękne kwadratowe opakowanie na których przedstawiono charakterystycznych mieszkańców tych państw. Dopracowane w każdym szczególe, niezwykle eleganckie. 


Po otwarciu oglądamy odpowiednio mapę Kuby lub Meksyku. W środku czekolada o wzorze ziaren kakaowca, z charakterystycznym znakiem firmy "Sową". 
Czekolada Kuba o wyrazistym smaku, wcale nie gorzkim, z wyczuwalną nutą owoców i kuszących przypraw. Podobnie czekolada Meksyk niezwykle aromatyczna.  
Do kolekcji "Czekolady Świata" należy jeszcze Ekwador i Jawa, na opakowaniach których umieszczono zdjęcia dzieci. Firma Sowa produkuje również czekolady firmowe, jednak tych opakowań jeszcze nie posiadam.  
Aktualizacja postu: 


Udało mi się kupić kolejne czekolady: firmową deserową i z kolekcji "Czekolady Świata" Ekwador - mleczną o zawartości 39% kakao.